Google maps prideda verso vietas: gerai tai ar blogai?

Vakar (2011-08-15) Google paskelbė, kad vartotojų žemėlapiuose pridės verslo vietas. Kalba eina ne apie tuos žemėlapius, kurie pasiekiami maps.google.com, bet apie tuos, kurie naudojasi google technologija ir yra įdėti į įvairių organizacijų ar šiaip žmonių interneto svetaines. Taigi, gerai tai ar blogai?

Google argumentuoja, kad tai yra geras dalykas, nes gerai žinomi objektai padeda susiorientuoti. Su šituo sunku ginčytis, jei mes turime bendros paskirties žemėlapį. Tačiau tik tuo atveju, jei tai bus korektiškai realizuota — jei matysis tie objektai, kurie pro juos einant ar važiuojant visada krenta į akį — yra dideli, kuo nors smarkiai išsiskiriantys, ar tokie populiarūs, kad visų žinomi. Ar padarys tai google? Nesu tikras. Bent jau apie mano darbą visos stovėjimo aikštelės pažymėtos kaip pravažiuojamos gatvelės, nors taip nėra. Taigi, pagrindo abejonėms turiu.

Kitas dalykas, žemėlapio paskirtis. Jei aš darau žemėlapį kokiai „Darom 20xx“ akcijai ir žymiu vietas, kur šlamšto prigrūsta, tai man dėl šalia rodomų verslo objektų galva per daug neskauda. Tačiau įsivaizduokite kokį viešbučių ar degalinių tinklą, kuris susižymėjęs visas savo verslo vietas bando savo klientams parodyti, kaip į jas atvykti. Ir staiga, tame žemėlapyje atsiranda ne tik jo objektai, bet ir pagrindinio jo konkurento! Maža to, spragtelėjai ant tokio konkurento objekto — gavai pilną informaciją apie konkuruojantį objektą — adresus, telefonus, vykdomas akcijas, vartotojų duotas „žvaigždutes“ su atsiliepimais, bei kitas socialines fintikliukškas. Tuo tarpu, jei google'as tavęs dėl kažkokių priežasčių į savo žemėlapį neįtraukė, tame žemėlapyje tavo objektai bus pavaizduoti tik tiek, kiek pats pasistengsi! Ką tokio verslo atstovas pasakys apie tokį pasikeitimą? Žinoma — blogai!

Taip, google duoda priemones, kurios leidžia atskirų kategorijų objektų nerodyti. Tačiau

Jei atvirai, tai aš tikėjausi reklamos pasirodymo tuose žemėlapiuose. Tai standartinis kelias, kaip Google pasiima pinigus. Tokio drastiško žingsnio jie dar nežengė. Ar žengs? Manau, kad taip. Ypač įvertinant tai, kad paskutiniu metu uždarinėja visokius „Labs“ ir kitus pinigų negeneruojančius projektus. Bene bus akcininkai sudėlioję Lariui ir Co prioritetus pagal tradicinės kompanijos principus.

Tai ką daryti

Pirma, „užgesinti gaisrą“.

O po to apsidairyti į alternatyvas. O jų yra. Pradedant komerciniais tiekėjais, baigiant atvirojo kodo iniciatyvomis.

Štai, kolegos išlėkė į Islandiją. Komercinio kelių žemėlapio GPS'ams nerado net piratinio. O va OpenStreetMap pagrindu gavo. Ir gana detalų. Laukiu įspūdžių, kiek tikslus ir pilnas.

Norint dėti į savo svetainę yra OpenLayers. Tiesa, ten konkuruojantys objektai taip pat greičiausiai bus supaišyti. Tačiau yra priėjimas prie pradinių duomenų ir galima sugeneruoti žemėlapį pačiam. Arba paprašyti ko nors, kas sutiks nubraukti jei ne du, tai bent vieną nulį nuo didžiojo G prašomos kainos.

Aidas
2011-08-16

P.S. Atsiliepimų laukiu el. paštu arba per Google+.

© 2011, Aidas Kasparas